measurements-bg

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Jak dobrać odpowiedni rozmiar dla regulowanej bransolety?

Metoda 1.

Centymetr krawiecki owijamy ciasno (ale bez ścisku) wokół nadgarstka, w jego najszerszym miejscu, zapisujemy wymiar. Przy wyborze bransolety dodaj do wykonanego pomiaru 1,5 do 2,0 cm, które będą stanowić luz dla bransoletki lub zapamiętaj swój obwód nadgarstka i skorzystaj z gotowej tabeli.

Metoda 2.

Metoda 2. Cienki sznurek, grubsza nitka lub tasiemka oraz linijka. Owijamy ciasno (ale bez ścisku) cienki sznurek, tasiemkę lub grubszą nitkę wokół nadgarstka, w jego najszerszym miejscu a następnie mierzymy długość tasiemki linijką. Przy wyborze bransolety dodaj do wykonanego pomiaru 1,5 do 2,0 cm, które będą stanowić luz dla bransoletki lub zapamiętaj swój obwód nadgarstka i skorzystaj z gotowej tabeli.

Co daje nam te 1,5 do 2,0 cm luzu w bransolecie?

Bransoleta powinna być wygodna w noszeniu. Przy takim zapasie bransoleta będzie swobodnie przemieszczać się po nadgarstku. Możesz ją nosić na nadgarstku oraz wyżej (na przedramieniu) lub na czarnej sukience/bluzce z długim rękawem. Wygląda to bardzo efektywnie.

Każdy z nas ma indywidualne preferencje w tym zakresie oraz różną anatomię ręki. Dlatego sam/sama możesz regulować obwód bransolety w pewnym zakresie. Metal z którego wykonana jest bransoleta sprężynuje, pamiętaj jednak aby regulować jej obwód delikatnie. Bardzo istotne jest aby nie odkształcać zbyt mocno bransolety, szczególnie gdy ją zakładasz lub zdejmujesz. Aby dowiedzieć się jak prawidłowo zakładać i zdejmować bransoletę zapraszam Cię do obejrzenia filmu instruktażowego.

Aby ułatwić Ci dobór odpowiedniego rozmiaru stworzyłam tabelę dla moich regulowanych bransolet. Nie jest to jednak sztywny podział. Pamiętaj, jeśli z tabeli wynika, że Twój rozmiar jest na granicy pomiarów np. 15,5 cm – obwód nadgarstka, możesz wybrać rozmiar S, bransoleta będzie mniejsza oraz wygodna w noszeniu w okolicy nadgarstka. Możesz też wybrać rozmiar M, bransoleta będzie większa, możesz ją nosić powyżej nadgarstka lub na bluzce/sukience z długim rękawem. W obydwu przypadkach możesz dokonać regulacji bransolety odpowiednio zwiększając lub zmniejszając ją.

Przykład

Moją ulubioną, szeroką (3,5 cm), regulowaną bransoletą jest bransoleta w rozmiarze M. Obwód mojego nadgarstka wynosi 14.5 cm (wg tabeli mam rozmiar S). Bardzo cenię sobie to, że jest trochę większa ponieważ lubię nosić szersze bransolety powyżej nadgarstka oraz na zimowej odzieży. Zawsze mogę też trochę dogiąć bransoletę pomniejszając jej rozmiar. Jak widzisz, to sprawa indywidualnych upodobań.

W przypadku jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami możesz wybrać rozmiar mniejszy. Bransoleta będzie bardziej dopasowana. Jeśli wybierzesz rozmiar większy, bransoleta będzie bardziej luźna.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar dla regulowanej obrączki?

Przyjmuje się, że najlepszy rozmiar pierścionka to taki, który przechodzi z lekkim oporem przez najszerszą kostkę palca i luźno oplata jego nasadę. Kiedy spróbujesz go zsunąć, kostka będzie stawiać lekki opór ale nie trzeba będzie się z nią siłować.

Wizyta u jubilera

Jeśli nie znasz swojego rozmiaru najlepiej udać się do jubilera, który używając profesjonalnych narzędzi dokładnie zmierzy obwód naszego palca i poda właściwy rozmiar. Pomiar u jubilera jest najdokładniejszy i daje najbardziej pewny wynik. Kiedy pierścionek/obrączka są grubsze i mają 5 – 7 mm szerokości, należy wziąć pod uwagę fakt, iż nie będą one już wchodziły na palec tak lekko jak standardowy, cienki pierścionek (1 mm do 3 mm). W tej sytuacji nasz rozmiar może być większy nawet o 2 lub 3 rozmiary od standardowego. Na szczęcie obrączki są regulowane!

Domowy sposób

Aby sprawdzić rozmiar palca, należy zmierzyć jego obwód w miejscu, w którym będzie znajdował się pierścionek/obrączka, najlepiej użyć do tego pasek papieru.

  1. Wytnij z kartki długi pasek o szerokości przypominającej szerokość obrączki/pierścionka, który chciałabyś/chciałbyś nosić.
  2. Zaznacz na pasku kreskę w miejscu, które będzie służyło jako początek pomiaru.
  3. Owiń pasek wokół palca, którego rozmiar chcesz zmierzyć. Pamiętaj, że kostka u większości osób jest grubsza niż palec u nasady. Weź to pod uwagę przy zakupie pierścionków/obrączek bez możliwości regulacji.
  4. Kartka w trakcie mierzenia powinna tylko lekko przylegać do palca, nie powinna go obciskać inaczej pomiar nie będzie miarodajny.
  5. Zaznacz na pasku kreskę w miejscu, gdzie zawinięty pasek zrównuje się z kreską, którą zaznaczyłaś/zaznaczyłeś wcześniej.
  6. Połóż pasek papieru na płaskiej powierzchni i zmierz odległość zaznaczonych przez Ciebie kresek na pasku. Jest to obwód Twojego palca.
  7. Znając już obwód swojego palca odczytaj z tabeli swój rozmiar.
  8. Powtórz pomiar 3 razy aby uzyskać możliwe najbardziej dokładny wynik.

Dla obrączek i pierścionków regulowanych możesz wybrać rozmiar z tabeli poniżej

W przypadku wątpliwości wybierz rozmiar mniejszy, ponieważ pierścionek/obrączkę można rozciągnąć i dopasować do palca.

W przypadku wątpliwości wybierz rozmiar mniejszy, ponieważ obrączkę/pierścionek można rozciągnąć i dopasować do palca.